Zmeny podľa Žitňanskej

Autor: Jozef Repoň | 18.7.2012 o 11:13 | (upravené 18.7.2012 o 15:39) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  123x

Nie je tomu tak dávno, čo Sme.sk uverejnilo článok o členoch komisie, ktorej úlohou bude novelizácia OSP. Vlna kritiky, ktorá sa dala očakávať po uverejnení niektorých mien z predmetnej komisie je dôvodom na krátku diskusiu

 

V prvom rade je potrebné zdôrazniť potrebu novelizácie OSP, keďže už dlhšie panuje v SR stav, keď poniektorým sudcom na stole ležia prípady aj 8 rokov. Stav je to pre Slovensko bežný a nie je neobvyklé, ak spory trvajú ešte dlhšie. Z prvotného počutia, v čitateľoch tento stav nemusí evokovať až takú katastrofu, ale o tej zrejme majú čo to povedať až účastníci dotknutí nekonečnými príbehmi.

Úloha štátu je zrejmá, zaviesť zmeny, ktoré sprehľadnia a zrýchlia konanie. Stav, aký tu zanechala bývalá ministerka Žitňanská tomu vonkoncom nezodpovedá. Podľa jej vyjadrení bolo prioritou upratať pomery v justícii. Tým rozumela zrejme atakovanie osoby Harabina, pretože svoju energiu venovala práve jemu. Rovnako zastávam názor, že Štefan Harabin získal rozsiahle právomoci a existujú aj podozrenia o šikane sudcov, ale na ňom nestojí ani nepadá celé súdnictvo. Namiesto toho, aby svoju predstavu napĺňala cez legislatívny proces, zvolila si jednoduchšiu variantu- vystupovanie v médiách za súčasného poukazovania na nedostatky. Treba uznať, že bývalá ministerka sa v médiách objavovala pomerne často a sám som netrpezlivo očakával, aké zmeny prinesie. Lenže, ostal som sklamaný...

Ak mala pani Žitňanská tím odborne znalých členov, prečo aspoň nezačala robiť opatrenia v justícii: Jej novela OSP potrestala civilných advokátov na úkor trestných, ktorí zvyknú vytvárať prieťahy nedostavením sa na pojednávania. Trestných advokátov je ale minimum.

Pomery v justícii vyžadujú dostatočne personálne obsadenie súdov, stanovenie prísnejších lehôt pre rozhodovanie sudcov, prísnejšie využívanie právomocí, ktoré zákon sudcom priznáva ( inštitúty na zbezpečenie osôb na pojednávaní- predvolanie, predvedenie, poriadkové pokuty....), kladenie väčšieho dôrazu na predbežné opatrenia a pod. Je to celý rad opatrení, ktorý sa nekončí pri kritike Štefana Harabina čo bývalá ministerka zrejme nepochopila.

Ak sú členovia komisie dostatočne odborne zdatní a možno od nich očakávať pozitívne výsledky, nevidím dôvod na obštrukcie a vytváranie negatívnych postojov. V prípade, že na konci volebného obdobia odborná, ale aj široká verejnosť uvíta vykonané zmeny bude to satisfakcia nielen pre komisiu, ktorá na zmenách pracovala, ale aj pre ministra spravodlivosti samotného.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.

ŠPORT

Predviedol sólo od polovice ihriska. Weiss strelil v Katare krásny gól

Slovenský reprezentant strelil svoj desiaty gól v prebiehajúcej sezóne a patrí k najlepším kanonierom súťaže.

KOMENTÁRE

Ktorý Boh mohol toto dopustiť? (Píše Michal Havran)

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.


Už ste čítali?